Hoşgeldin!

Ön kayıt yaptırdığın için teşekkür ederiz.

Bu sayfada senin için bazı bilgiler düzenledik!

Tanışma toplantısından önce bu ön bilgileri okuman faydalı olacaktır. Sayfa okuma süresi videolarla birlikte tahmini 10-15dk sürecek, bu yüzden rahat sakin bir yere geçmeni tavsiye ederiz 😉

Bu arada Tanışma Toplantısı 12 Ekim Cumartesi günü Saat 13:00’te kütüphane karşısındaki spor salonunda olacak.

Önce birkaç video ile başlayalım:

2017 Yılında Ege Üniversitesinde düzenlediğimiz Axe Da Vida (Hayat enerjisi) Capoeira Festivalinin görüntüleri:

Bu etkinliğe Dünya Capoeira Federasyonu Başkanı Mestre Paulao Ceara katıldı. Onun yanında bir yerli ve yabancı konuğumuz vardı. Detayları tanışma toplantısında anlatacağız 😉

Bu etkinlik çok güzel oldu bizde dayanamayıp 1 yıl sonra ikincisini düzenledik!

Axe Da Vida 2’de bir de turnuva düzenledik. EgeCapo hem kadınlar hem erkekler kategorisinde ilk 4’e 6 üyemizi sokmakla kalmayıp 2 kategoride de şampiyonluğu aldı!

Bu kadar video şimdilik yeter. Şimdi gelelim Capoeira’ya !

Nedir bu Capoeira ?

Capoeira Brezilya’nın tarihi köklerini alıp eğlencesi ile yoğurmuş dünyanın en sıra dışı dövüş sanatlarından biridir.

Neden sıradışı ?

Çünkü içinde dans, müzik, akrobasi hareketleri barındıran türünün tek örneği dövüş sanatıdır.

Capoeira’nın kökenleri konusunda değişik rivayetler olsa da 1600’lü yıllarda Afrika’dan Brezilya’ya göç ettirilen kölelerin getirdiği söylenir. Brezilya’da ünlü ustalar tarafından geliştirilmiştir. Capoeira Brezilyalı köleler için özgürlüklerine kavuşma demekti. Çünkü köleler sahiplerine karşı Capoeira’yı kullanarak mücadele etmiş ve özgürlüklerini kazanmışlardır.

Capoeira 1900’lü yıllarda Brezil’ya hükümeti tarafından yapılması yasaklanmış bir spordur. Çünkü ustaları Capoeira’yı çok iyi kullanarak polisleri bile alt edebilmekteydi.

Capoeira Mestre Bimba tarafından modernleştirilmiş, yasal hale getirilmiş, öğrenilir öğretilir hale gelmiştir. Mestre Bimba yarattığı kombine hareketler ve Regoinal Stili ile bugünkü Capoeira’nın temellerini atmıştır.

[Araştırma konusu: Mestre Bimba]

Capoeira’nın en önemli diğer ismi Mestre Pastinha’dır. Capoeira Angola stilinin kurucusudur. Angola ile Regional arasındaki temel fark, Angola’nın yavaş tempoda daha çok ritülellere dayalı bir stil olması, Regional’ın ise daha hızlı tempolu, daha çok dövüş sanatı ve akrobasiye dönük bir stil olmasıdır.

Capoeira’nın sözlük ve tarihsel anlamından ziyade yapan kişilere ne hissettirdiğine bakmak gerekir.

Dünya’nın neresine giderseniz gidin bir capoeiristaya capoeira senin için ne anlama geliyor diye sorduğunuzda genellikle şu cevapları alırsınız.

– Benim yaşam tarzım.

– Capoeira benim için hayatın ta kendisi, içinde her şey var.

– Capoeira kendimi ifade etme biçimim.

– Capoeira fiziksel ve mental olarak beni geliştiren bir şey.

Capoeira kimi için arkadaş-aile ortamı, kimi için akrobasi yapabildiği bir yer, kimi için dövüş sanatı, kimi için müzik ve enerji, kimi için ise bunların hepsidir.

Her Capoeirista Capoeira hayatında başladığında kendi tanımını üretir.

Capoeira kadınlar, erkekler, gençler ve çocuklar içindir. Capoeira yapamayanlar sadece yapmak istemeyen kişilerdir.

Mestre Bimba

Bazı Capoeira Kavramları ve Anlamları

Bu bölümde antrenmanlarda ve etkinliklerde çok duyacağın bazı kavram ve kelimelerin anlamlarını paylaşacağız. Capoeira Brezilya kökenli olduğu için terimler ve kelimelerde Portekizce’dir.  İlk başlarda zor olsa da zamanla kulak aşinalığı kazanacaksın.

Capoeirista[kapoeirista]: Capoeira yapan kişi.

Jogo[Jogu]: Oyun. Jogo de Capoeira[jogu ci Kapueira] (Capoeira Oyunu)

Roda[Hoda] : Capoeira oyunun sergilendiği alan. Roda insan çemberinden oluşur. Capoeira müzik aletleri ve oyuncuların oluşturduğu bu çemberin içerisinde 2 Capoeirista Jogo yaparlar. Roda’nın kuralları vardır. Bu kurallar derslerde sizler gösterimli olarak anlatılacaktır.

Comprar de Jogo [Kompra ci Jogu]: Oyun almak. Oyunu yöneten kişi tarafından bu talimat verilirse kenardan biri oyuna dahil olur ve oyundan bir kişiyi çıkarır. Genellikle yorgun olan ya da oyuna ilk giren oyundan çıkartılır.

Berimbau:[Birimbau] Capoeira’nın en önemli müzik aleti. Çelik tel ile gerdirilmiş Beriba ağacından yapılır. Ok şeklindeki ağaca su kabağı bağlanır. Baget ve yuvarlak metal veya taş ile notaları çalınır. Afrika kökenli çalgı aletidir. Monte edilen su kabağının boyutuna göre 3 farklı türü vardır.

Berimbau viola[Birimbau viyola]: Küçük kabaklı ince tonda ses veren Berimbau.

Berimbau Medio[Birimbau Mecyu]: Orta boy kabaklı, orta tonda ses veren Berimbau.

Berimbau Gunga[Birimbau Gunga]: Büyük kabaklı kalın tonda ses veren Berimbau.

Pandeiro[Pandeyru]: Brezilya’ya özgü zilli tef. (Bizdekilerden biraz farklı)

Atabaque[Atabaki]: Perküsyonun antik versiyonu.

Agogo: İki adet ahşap veya metal çandan oluşan çalgı.

Formação: Düzen, sıra. Antrenman esnasında dağınık grubun sıraya geçmesi için söylenir.

Gigna[jinga]: Capoeira’nın temel adımlarıdır. Capoeira’da tüm hareketler ginga ile başlar Ginga ile biter. Bir Capoeirista’nın Ginga’sı ne kadar iyi ise o kadar iyi Capoeira yapabilir.

Axe[aşe]: Capoeirista’ya Jogo’da ve normal hayatında güç veren enerji.

Workshop: Çalıştay. Eğitim amaçlı etkinlik.

Cordao[Kohdao]: Capoeira seviyelerini gösteren kuşak.

Abada: Capoeiristaların giydiği beyaz pantolon.

Batizado: Yeni başlayan öğrencilerin ilk kuşaklarının verildiği tören, seremoni.

Troca de Cordao: Kuşağı olan öğrencilerin bir üst kuşağa geçme töreni. Genellikle Batizado etkinliği ile birlikte yapılır.

Apelido: Eskiden Capoeirista’ların kendilerini gizlemek için kullandıkları takma isimler. Bu gelenek halen devam etmekte olup yeni öğrenciler Batizadodan önce Apelido’larını eğitmenlerinden alırlar. Bu isimler kişinin oyun stiline, karakterine veya dış görünüşüne verilebildiği gibi bir olaya atıf yapmak için de verilebilir. Capoeira ortamlarında bir çok kişi kimsenin gerçek adını bilmemektedir.

Diğer kavramlar, kelimeler ve tekniklerin isimleri eğitim sırasında zamanı geldiğinde anlatılacaktır.

Roda ve Capoeira’da Müzik

Capoeira Rodası dünyayı ve yaşamı temsil eder. Roda bir Capoeirista’nın yaşadığı yerdir. Roda’nın içinde bütün sorunlardan uzaklaşır ve sadece kendine yoğunlaşır. Jogo de Capoeira bir tür kendini ifade etme sanatıdır. Capoeira müzikleri ve şarkıları ile bir harmoni ve uyum oluşur.

Diğer dövüş sanatlarının aksine oyuncuların birbirine teması ve blokları yerine müzik ve ritme uygun kendini ifade etme vardır. Capoeira teknikleri temas ettiğinde tehlikeli olmasına karşın, temassız, ritim ve uyumla son derece estetik hale gelir.

Roda en tecrübeli Capoeirista tarafından yönetilir. Oyunu yöneten berimbau çalar ve şarkı söyler. Müziğin ritmine göre oynanan bir çok farklı oyun stili vardır. Başlangıç düzeyinde sadece 2 ana oyun stili önemlidir. Bunlar Regional ve Banguela.

Banguela: Orta hızda oynanan, oyuncuların birbirlerine temas etmeden oynadıkları, uyum ve harmoniyi rakip oyuncu ve çalan müzikle yakalamayı hedefleyen oyun stilidir.

Regional: Banguela’ya göre daha hızlıdır. Akıcı ve akrobasi hareketlerinin de kullanıldığı dövüşe daha yakın oyun stilidir.

Capoeira Roda’larında yeni başlayan öğrencilerin bir birlerine temas edecek hareketler yapmasına izin verilmez. Seviyesi yüksek olan öğrenciler de yeni başlayan öğrencilerle temaslı oyun oynayamaz.

Capoeira Rodaları insanların birbirlerine fiziksel olarak zarar verdikleri bir yer değildir. Yenme yenilme kavramı yerine öğrenme ve öğretme kavramı üzerine yoğunlaşır. Herkesin kolaylıkla adapte olabileceği bir oyundur.

Capoeira rodasında yaptığınız ya da yapabildiğiniz hareketlerden çok tavırlar, hissiyat ve karşınızdakine yaklaşımınız önemlidir.  Hiçbir rodada kişiler yapabildikleri yada yapamadıkları hareketlerle yargılanmaz. Çünkü Capoeira özgür bir spordur, her yaptığınız hareket Capoeira’ya dahil edilebilir.

Daha önce de dediğimiz gibi Capoeira’da yenen ve yenilen yoktur. Öğreten ve öğrenen vardır. Böylece Rodaki mücadeleyi iki taraf da kazanır.

Bazen yeni öğrenciler rodaya girme konusunda çekingen davranabiliyorlar. Bunu aşmak için rodayı “bir şeyler öğrenmek için hayata atılmak” gibi görebilirsiniz. Normal yaşamda bu tarz bir aksiyon genellikle risklerini de beraberinde getirir, kararı alıp almama tereddüdü yaşarsınız. Ancak Capoeira’da böyle bir risk olmadığı için her zaman kazanan taraf olarak çıkarsınız.

Capoeira’da Müzik:

Capoeira Rodalarındaki enstrümanlar oynanacak oyuna ve elde bulunan imkanlara göre değişir. Geleneksel Capoeira Rodası 7-8 enstrümandan oluşur. Daha önce tanımlar kısmında bahsettiğimiz Gunga,Medio, Viola, 2 Pandeiro, Atabaque ve Agogo. Opsiyonel olarak Reco-Reco’da kullanılır.

En tecrübeli Capoeirista Berimbau Gunga’yı alır ve şarkı söyleyerek oyunu yönetir. Capoeira şarkıları Portekizce’dir. Sözleri bir durumu, bir olayı anlatır. Şarkılar solo ve koro kısımlarından oluşur. Şarkı söyleyen kişi solo kısımlarını söylerken roda bulunanlar koro kısımlarını söylerler.

Tüm Capoeiristalar enstrümanları çalmayı zamanla öğrenirler. Ve zamanı geldiğinde Capoeira Rodasını yöneterek şarkı söylerler.

İlk Antrenmana Hazırlık

İlk antrenmana gelirken yanınızda neler getirmelisiniz?

  • Tshirt
  • Esnek ve bacaklarınızı rahat hareket ettirebileceğiniz bir alt (eşofman, şort, tayt vb gibi)
  • Havlu
  • Terlik
  • Capoeira normalde çıplak ayak yapılan bir spordur. Ancak ilk antrenmanlarda ayak tabanları hassas olacağı için tabanı düz hafif ve esnek ayakkabılar öneririz. Ancak ayakkabısız yapmak tamamen sizin tercihinizdir. (Ayakkabısız antrenmanlar için ayak hijyenine dikkat ediniz)
  • Su

Capoeira kıyafetleri imkanlar dahilinde size temin edilecektir. Capoeira Tshirtleri kolay temin edilebilmekte ancak Abadalar(Beyaz al) için bedene göre sipariş verilmektedir.

Antrenmana mutlaka zamanında geliniz. Başlangıç saatinden en az 15 dk önce salonda bulunmanız kıyafetlerinizi değiştirip kendinizi derse hazırlamanız gerekir. (Bir çok Capoeirista daha erken salonda olup muhabbet ediyor. Dilerseniz erken gelip onlara da katılabilirsiniz.)

Antrenmanlardan 2 saat önce yemek yiyin. Aç spor yapmak kan şekerinizin yükselmesine, spordan hemen önce yenen ağır yemek kramplara ve mide bulantısına sebep olabilir.

Antrenmanlar Sırasında…

Bütün antrenmanlar ısınma hareketleri ile başlar. Ancak fiziksel ve mental olarak kendinizi antrenmana hazırlamak için başlangıç saatinden önce orada olmanızda fayda var.

Antrenman esnasında eğitmenin vermiş olduğu talimatları tam anlayabildiğinizden emin olun, anlamadığınız yerde eğitmenden tekrar etmesini isteyin.

Sağınızda solunuzda, önünüzde arkanızda gerekli güvenli boşlukları verdiğinizden sıra ve hizanızı ayarladığınızdan emin olun.

Hareketleri yapmak için acele etmeyin, kendinize odaklanmak için zaman tanıyın.

Capoeira antrenmanlarında kendi sınırlarınıza ulaştığınızı hissedeceksiniz. Bu durumlarda paniğe ve umutsuzluğa kapılmayın. Çünkü kendinizi aşmaya çalışıyorsunuz ve bu sizin için çok iyi bir şey.

Antrenmanlarda gösterilen teknikleri, eğitmen gösterir göstermez yapmak zorunda değilsiniz. Kendinize zaman tanıyın, zamanla hareketlerin kendiliğinden çıktığını göreceksiniz.

Eğitmene soru sormaktan çekinmeyin.

Antrenman içerisinde düzeni ve konsantrasyonu bozmayacak şekilde izin alarak dışarı çıkabilirsiniz.

Antrenmanlarda molalar fizik kondisyon seviyenize göre verilmektedir. Mola verilmedi diye panik yapmayın, ya da mola uzun sürdü diye sabırsızlanmayın.

Eh artık hazır sayılırsın.

Bir de senden Egecapo sosyal medya hesaplarını takip etmeni rica etsek ( en azından instagramı ) ?