Neden Capoeira?

Çünkü “dans, müzik, akrobasi ve savunma sanatını” disiplinlerinin bir araya geldiği eşsiz bir kültür. UNESCO tarafından “Dünya kültürel mirasları arasında yer alan bir spor.

Sadece Spor Değil!

Capoeira sadece fiziksel aktiviteden ibaret bir spor değildir. Öncelikle capoeira hem bir çok kişiyi bir araya getiren toplumsal, hem de kendi iç yolculuğunuza çıktığınız bireysel bir deneyimdir. Capoeirista olduğunuzda, dünyanın dört bir yanında sizin tutkunuzu paylaşan binlerce kişiyle bağ kurmuş olursunuz. Aynı zamanda çoğu insanın yapmayı hayal bile edemeyeceği şeyleri yaparsınız, böylece gerçek bir özgünlük yakalamış olursunuz.

Capoeira’nın fiziksel faydaları

Capoeira’da yoğun bir fiziksel aktivite söz konusudur. Capoeira’nın kendine özgü yöntemleri ile tekvandocular gibi tekme atar, cimnastikçiler gibi akrobasi yapar, yogacılar gibi esner, dansçılar gibi dans edersiniz. Break Dance, Zumba gibi aktivitelerin geçmişi Capoeira’ya dayanır.

Denge, çeviklik, güç esneklik gelişimi için mükemmel bir araçtır. Brezilyalı futbolcuların iyi futbol oynamalarının arkasında çoğu zaman Capoeira vardır.

Capoeira’nın mental faydaları

Müzik ruhun gıdasıdır derler ve Capoeira içerisinde bolca müzik vardır. Capoeira oyunu (Jogo) müzikle yapılır. Müziğin verdiği ritim ve enerji ile hareket edilir. Capoeira antidepresan olarak kullanılabilir. (Bu şaka değil, bunun hakkında yazılmış bilimsel makaleler mevcuttur.)

Capoeira, Avrupa Birliği’nin programları kapsamında savaştan ya da travmadan zarar görmüş çocukların ve yetişkinlerin rehabilitasyonunda kullanılmaktadır.

Daha çok faydası var ama şimdilik bizden bu kadar. Daha fazlasını öğrenmek için sizi EGECAPO’ya bekleriz.